Ανάληψη υπηρεσίας Εκπ/κών Δ/νσης Π.Ε. Ιωαννίνων αυτοπροσώπως ή εξ αποστάσεως

ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΚΠ/ΚΩΝ Δ/ΝΣΗΣ Π.Ε. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ

Ή ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ (ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ Α.Π. 76389/Ε2/28-6-2021 ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ Υ.ΠΑΙ.Θ.)

Α

Στο με αριθμ. πρωτ. 76389/Ε2/28-6-2021 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα «Ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» ορίζεται ότι «Για λόγους διευκόλυνσης των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που είτε είναι αποσπασμένοι, είτε μετατέθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος σε άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, είτε βρίσκονται σε άδεια κύησης, λοχείας ή ανατροφής παιδιού, παρακαλούμε η ανάληψη υπηρεσίας στην οργανική τους θέση με τη λήξη του διδακτικού έτους 2020-2021 να γίνεται δεκτή με έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω της πλατφόρμας gov.gr και την αποστολή της στην οικεία Δ/νση Εκπ/σης με e-mail».

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ανωτέρω διευκόλυνση (πέρα όσων βρίσκονται σε μακροχρόνια άδεια) αφορά αποκλειστικά τους εκπαιδευτικούς που είναι αποσπασμένοι σε άλλο Π.Υ.Σ.Π.Ε. ή μετατέθηκαν στο Π.Υ.Σ.Π.Ε. Ιωαννίνων και την Τετάρτη 30/06/2021 θα απασχοληθούν στη σχολική μονάδα που υπηρετούσαν κατά το διδακτικό έτος 2020-2021. Οι εκπ/κοί που έχουν διευκολυνθεί και θα βρίσκονται στον ν. Ιωαννίνων θα κάνουν κανονικά ανάληψη υπηρεσίας στη σχολική τους μονάδα.

Οι ανωτέρω εκπαιδευτικοί που δικαιούνται την εξ’ αποστάσεως ανάληψη υπηρεσίας  θα εκδώσουν την σχετική Υπεύθυνη Δήλωση αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας gov.gr ( https://dilosi.services.gov.gr/create/q/templates ) και στη συνέχεια αφού κάνουν λήψη αυτής θα την αποστείλουν με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου  στη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων ( mail@dipe.ioa.sch.gr ). Εφιστούμε την προσοχή των εκπαιδευτικών στο να μην παραλείψουν να αποστείλουν την Υπεύθυνη Δήλωση ηλεκτρονικά στη Δ.Π.Ε. Ιωαννίνων μετά την έκδοσή της και λήψη της από την πλατφόρμα gov.gr.

Παρακαλούνται οι εκπ/κοί που θα κάνουν χρήση της διευκόλυνσης, να τηρήσουν πιστά την ανωτέρω διαδικασία και να μην απευθύνονται στη Δ/νση Π.Ε. Ιωαννίνων για να τους υποδείξει άλλο τρόπο ανάληψης (πέρα της πλατφόρμας gov.gr, όπως αποκλειστικά προβλέπεται στο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.)

Η Υπεύθυνη Δήλωση θα απευθύνεται στη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων και θα αναγράφεται σε αυτή το εξής κείμενο «σήμερα Τετάρτη 30/06/2021 αναλαμβάνω υπηρεσία ως εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ.… (αναγράφεται ο κλάδος) στο/η  ……………………….……. (σχολική μονάδα τοποθέτησης ή Δ.Π.Ε. Ιωαννίνων για όσους είναι στη διάθεση) , εξ’ αποστάσεως, βάσει του με αριθμ. πρωτ. 76389/Ε2/28-6-2021 εγγράφου του Υ.ΠΑΙ.Θ. λόγω του ότι σήμερα απασχολούμαι στο …………….…………………. (σχολική μονάδα υπηρέτησης για το διδακτικό έτος 2020-2021 για όσους υπηρετούν σε άλλο ΠΥΣΠΕ) ή βρίσκομαι σε άδεια ………………….………  (για όσους βρίσκονται σε μακροχρόνια άδεια).»

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Οι ανωτέρω εκπ/κοί θα επικοινωνήσουν τηλεφωνικά και με τον Διευθυντή/ντρια ή  Προϊστάμενο/η της σχολικής τους μονάδας ώστε να τον ενημερώσουν σχετικά.
  2. Όσοι ταυτόχρονα αναλάβουν και καθήκοντα Προϊσταμένου/ης θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τον αποχωρούντα Προϊστάμενο/η ώστε έως 02/07/2021 να παραλάβουν το αρχείο του σχολείου.

Β

Όσοι εκπαιδευτικοί παρέμειναν στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Π.Ε. Ιωαννίνων (χωρίς προσωρινή τοποθέτηση) ή η σχολική τους μονάδα βρίσκεται σε αναστολή θα κάνουν ανάληψη στα Γραφεία της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων, έχοντας εκ των προτέρων συμπληρωμένη τη συνημμένη ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ, ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός, τηρώντας τα μέτρα προφύλαξης από τον Covid-19 (μάσκα, αποστάσεις κ.λπ.).

Προσοχή, όσοι έχουν προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο έως το τέλος του σχολικού έτους 2020-2021 θα παρουσιαστούν κανονικά στη σχολική μονάδα προσωρινής τοποθέτησης.

Κατά τα λοιπά ισχύουν όσα στο με αριθμ. πρωτ. 4181/24-06-2021 έγγραφό μας αναφέρονται ( https://bit.ly/35WyewT )

ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΕΚΠ-ΚΟΥ ΣΤΗ ΔΝΣΗ ΠΕ ΙΩΑΝΝ ΙΟΥΝΙΟΣ 2021
ΥΠΑΙΘ Διευκόλυνση ανάληψης υπηρεσίας