Πρόσκληση μόνιμων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για υποβολή αιτήσεων απόσπασης στην Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου προκειμένου να οριστούν ως Συντονιστές Εκπαίδευσης Προσφύγων (ΣΕΠ) στο Κ.Υ.Τ. Κω, για το σχολικό έτος 2022-2023

Αιτήσεις εισαγωγής στην Α΄ τάξη σχ. έτους 2023-2024 στα Πειραματικά Σχολεία

Σας γνωστοποιούμε ότι η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την κατάθεση αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες για την εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη σχ. έτους 2023-2024 των Πειραματικών Σχολείων θα παραμείνει ανοιχτή από την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 και ώρα 14:00 έως τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023 και ώρα 14:00. Η πρόσβαση στην πλατφόρμα μπορεί να γίνει μέσω του συνδέσμου:

Αιτήσεις μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), στη διαδρομή: Αρχική/Εκπαίδευση/Εγγραφή σε σχολείο/Εισαγωγή στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά σχολεία.

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη Πειραματικών Δημοτικών για το σχολικό έτος 2023-2024 πραγματοποιείται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση, η οποία θα λάβει χώρα την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023.

Επισημαίνεται ότι οι γονείς και οι κηδεμόνες μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν στην κλήρωση για εισαγωγή στην Α΄ τάξη Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου οφείλουν να εγγράψουν πρώτα τους/τις μαθητές/τριες στο σχολείο στο οποίο υπάγονται χωροταξικά, ώστε να εξασφαλίσουν τη θέση του/της μαθητή/τριας σε δημόσιο σχολείο, για την περίπτωση που δεν εισαχθεί στο Πειραματικό Σχολείο που επιθυμούν.

Επίσης, αναρτημένα στην πλατφόρμα  στο ποστ είναι: ο σύνδεσμος, η Υπουργική Απόφαση Εισαγωγής, η απόφαση ΔΕΠΠΣ με τον Αριθμό Εισακτέων ανά σχολείο, τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν και σύντομα, οι οδηγίες υποβολής αίτησης, η ενότητα Συχνές Ερωτήσεις (που θα ανανεώνεται διαρκώς).

Για επιπλέον διευκρινίσεις: Ζάρρα-Φλούδα Μαρία,

Βέργου Βασιλική