Αιτήσεις εισαγωγής στην Α΄ τάξη σχ. έτους 2023-2024 στα Πειραματικά Σχολεία

Σας γνωστοποιούμε ότι η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την κατάθεση αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες για την εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη σχ. έτους 2023-2024 των Πειραματικών Σχολείων θα παραμείνει ανοιχτή από την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 και ώρα 14:00 έως τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023 και ώρα 14:00. Η πρόσβαση στην πλατφόρμα μπορεί να γίνει μέσω του συνδέσμου:

Αιτήσεις μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), στη διαδρομή: Αρχική/Εκπαίδευση/Εγγραφή σε σχολείο/Εισαγωγή στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά σχολεία.

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη Πειραματικών Δημοτικών για το σχολικό έτος 2023-2024 πραγματοποιείται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση, η οποία θα λάβει χώρα την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023.

Επισημαίνεται ότι οι γονείς και οι κηδεμόνες μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν στην κλήρωση για εισαγωγή στην Α΄ τάξη Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου οφείλουν να εγγράψουν πρώτα τους/τις μαθητές/τριες στο σχολείο στο οποίο υπάγονται χωροταξικά, ώστε να εξασφαλίσουν τη θέση του/της μαθητή/τριας σε δημόσιο σχολείο, για την περίπτωση που δεν εισαχθεί στο Πειραματικό Σχολείο που επιθυμούν.

Επίσης, αναρτημένα στην πλατφόρμα  στο ποστ είναι: ο σύνδεσμος, η Υπουργική Απόφαση Εισαγωγής, η απόφαση ΔΕΠΠΣ με τον Αριθμό Εισακτέων ανά σχολείο, τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν και σύντομα, οι οδηγίες υποβολής αίτησης, η ενότητα Συχνές Ερωτήσεις (που θα ανανεώνεται διαρκώς).

Για επιπλέον διευκρινίσεις: Ζάρρα-Φλούδα Μαρία,

Βέργου Βασιλική