Ανάρτηση αναμορφωμένων πινάκων δεκτών και μη δεκτών υποψηφιοτήτων Διευθυντών/ντριών σχολικών μονάδων αρμοδιότητας Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων

Η  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, με βάση το άρθρο 3 της με αριθμ. Φ.351.22/6/149788/Ε3/02-12-2022 (Β΄6141) Απόφασης της Υπουργού Παιδείας «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης των Διευθυντών Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων», αναρτά στην ιστοσελίδα της σήμερα, Πέμπτη 26/01/2023, αναμορφωμένους πίνακες δεκτών και μη δεκτών υποψηφίων Διευθυντών/ντριών σχολικών μονάδων αρμοδιότητας Δ.Π.Ε. Ιωαννίνων όπως αυτοί προκύπτουν από τη με αριθμ. 3/25-01-2023 Πράξη του Τοπικού Συμβουλίου Επιλογής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων

Αποστολή αναμορφωμένων πινάκων

Πίνακας Δεκτών/Μη Δεκτών

Εγκύκλιος & οδηγίες προς τους εκπαιδευτικούς & μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ που επιθυμούν να υποβάλλουν αίτηση παραίτησης από την υπηρεσία το Σχ. Έτος 2022-2023 (01/02/2023 – 13/02/2023)

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΟΣΩΝ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ!

Σας επισυνάπτουμε τη με αριθμ. 7297/Ε3/23-01-2023 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα «Υποβολή αιτήσεων παραίτησης εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ σχολικού έτους 2022-2023»

Σύμφωνα με την εγκύκλιο:

Για το (τρέχον) σχολικό έτος 2022-2023, οι αιτήσεις παραίτησης των εκπ/κών Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης και μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. υποβάλλονται στις οικείες Δ/νσεις Εκπαίδευσης από την Τετάρτη 01-02-2023 έως και την Δευτέρα 13-2-2023. Οι υποβληθείσες δηλώσεις θεωρείται ότι έχουν γίνει αποδεκτές και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση των (αιτούντων/-ουσών) εκπαιδευτικών στις 31-8-2023.

Ανάκληση της αίτησης παραίτησης, μπορεί να κατατίθεται (στην οικεία Δ/νση Εκπαίδευσης όπου κατατέθηκε η αίτηση παραίτησης) μέσα σε ένα μήνα από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης παραίτησης, π.χ. αίτηση που έχει υποβληθεί στις 02-02-2023 μπορεί να ανακληθεί ως και τις 02-03-2023.

Ιδιαίτερα στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού, σας υπενθυμίζουμε ότι ισχύει και για το τρέχον σχολικό έτος η δυνατότητα της εξ αποστάσεως υποβολής της αίτησης παραίτησης ή/και ανάκλησης αυτής μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, όπως αναφέρεται στην αριθ. 41410/Ε3/30-3-2020 (ΑΔΑ: ΩΙΩΖ46ΜΤΛΗ-2Τ4) εγκύκλιο της Γενικής Διεύθυνσης Εκπαιδευτικού Προσωπικού Π.Ε. και Δ.Ε..

Επισημαίνεται ότι, ακόμη και εάν οι υπεύθυνες δηλώσεις έχουν γίνει ηλεκτρονικά εντός των ορισθεισών προθεσμιών στην πλατφόρμα gov.gr, θα πρέπει και να υποβάλλονται εντός των ίδιων προθεσμιών ηλεκτρονικά  στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙ – ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΜΕΣΩ  GOV.GR, ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΗΨΗ ΑΥΤΗΣ (DOWNLOAD), ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΙ ΣΕ ΜΗΝΥΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ (email) ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ:  mail@dipe.ioa.sch.gr.

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΛΑΒΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ.

(οδηγίες στο επισυναπτόμενο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι)

Για την περίπτωση που επιθυμείτε να προσκομίσετε την αίτηση παραίτησής σας ιδιοχείρως στην υπηρεσία, παρακαλούμε όπως χρησιμοποιήσετε το εξής προτεινόμενο κείμενο: «δηλώνω ότι: υποβάλλω αίτηση παραίτησης από την υπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις της με αριθμ.7297/Ε3/23-01-2023 (ΑΔΑ:969Η46ΜΤΛΗ-2ΔΚ) εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ., την παρ. 2 του άρθρου 46 του 4777/2021 και του άρθρου 148 του ν. 3528/2007. Δηλώνω επίσης ότι έχω γνώση σχετικά με τη θεμελίωση, ή όχι, του συνταξιοδοτικού μου δικαιώματος. » .

Πέρα από την ανωτέρω ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ – ΑΙΤΗΣΗ  ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ δεν θα υποβληθούν, προς το παρόν, άλλα δικαιολογητικά. Αυτά θα υποβληθούν με νέα ανακοίνωση το καλοκαίρι και θα προωθηθούν μετά την 31η Αυγούστου 2023 στο Γ.Λ.Κ. και στα λοιπά ταμεία, με προτεραιότητα τις αιτήσεις που θα υποβληθούν νωρίτερα (δηλαδή με βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα λάβουν οι αιτούντες έως 13 Φεβρουαρίου 2023).

Επισημαίνουμε ότι, είναι ιδιαίτερα κρίσιμο οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να διερευνήσουν το δικαίωμα συνταξιοδότησής τους και να είναι απολύτως βέβαιοι ότι πληρούν τις προϋποθέσεις, ώστε να συνταξιοδοτηθούν.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης διαβιβάζουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη σύνταξη των εκπαιδευτικών, των μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ και διοικητικών υπαλλήλων της αρμοδιότητάς τους στην υπηρεσία συντάξεων του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους διεκπεραιώνοντας τις διαδικασίες συνταξιοδότησης.

Συνεπώς οι ενδιαφερόμενοι ενημερώνονται για τη θεμελίωση του συνταξιοδοτικού τους δικαιώματος, το ύψος της σύνταξης, τον χρόνο καταβολής της και άλλα σχετικά θέματα από τους υπεύθυνους φορείς χορήγησης σύνταξης (ΕΦΚΑ – ΓΛΚ, ΕΤΕΑΕΠ, ΜΤΠΥ).

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΜΑΡΙΑ ΕΥΓ. ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΣΤΟ Γ.Λ.Κ. ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ ΣΠΑΗ (ΤΗΛ. 26510 24846)

Αίτηση Εκπαιδευτικού για πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών για διερεύνηση των συνταξιοδοτικών δικαιωμάτων