Η Εφαρμογή του αντικειμένου της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση σχολικού έτους 2022-2023.

Η Διεύθυνση Π.Ε. Ιωαννίνων δια του Υπευθύνου Φυσικής Αγωγής προέβη στην οργάνωση και προγραμματισμό του προγράμματος για τα Σχολεία αρμοδιότητάς της. το πλαίσιο αυτό συνεργάστηκε

1. Με την Περιφέρεια Ηπείρου για την άμεση εξασφάλιση μεταφορικών μέσων για τη δωρεάν μετάβαση των μαθητών/τριών από τις σχολικές μονάδες προς το κολυμβητήριο (ΠΕΑΚΙ) και αντίστροφα.
  2. Με τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υ.ΠΑΙ.Θ. για τον αριθμό των μόνιμων εκπαιδευτικών ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής που απαιτούνται για την εφαρμογή της διδασκαλίας της κολύμβησης.

Το μάθημα κολύμβησης ξεκίνησε στις 10 – 10 – 2022 με συμμετοχή των μαθητών της Γ΄Τάξης από σαράντα δύο Σχολικές μονάδες ομαδοποιημένοι ανά τρίμηνο και στίβο υλοποίησης το κολυμβητήριο ΠΕΑΚΙ από τέσσερις εκπαιδευτικούς ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής της Διεύθυνσής μας.