Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων : Λώλης Θωμάς Δάσκαλος ΠΕ-70
Τηλέφωνο γραφείου / fax: 26510 83098E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Εκπαιδευτικά θέματα

Αρμοδιότητες Τμήματος Εκπαιδευτικών Θεμάτων

(Αρ. Φ.353.1/324/105657/Δ1/02 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1340/16-10-02) (Άρθρο 26)

Στον προϊστάμενο εκπαιδευτικών θεμάτων μπορείτε να απευθύνεστε για θέματα που αναφέρονται:

Στη συνεργασία με αντίστοιχα Γραφεία και τις σχολικές μονάδες που υπάγονται στη Δ/νση για τη διεκπεραίωση όλων των θεμάτων που αφορούν το εκπ/κό έργο.
 2  Στην ίδρυση, προαγωγή, κατάργηση, υποβιβασμό, συγχώνευση, συστέγαση, μετατροπή, διαίρεση, μεταφορά, μετονομασία και μεταστέγαση σχολικών μονάδων.
 3  Στη διάθεση ή παραχώρηση σχολικών διδακτηρίων και άλλων σχολικών χώρων σε φορείς.
 Στην εισήγηση προς τους αρμόδιους φορείς για την κατανομή πιστώσεων και επιχορηγήσεις.
5 Στη λειτουργία Σχολικών Βιβλιοθηκών.
6 Στη χωροταξική κατανομή των Σχολείων.
7 Στην αυξομείωση μαθητών κατά τάξη και τη διαίρεση τάξεων σε τμήματα.
8 Στην εφαρμογή των ωρολογίων, αναλυτικών προγραμμάτων και μεθόδων διδασκαλίας.
9 Στις εγγραφές, μεταγραφές, φοίτηση, αξιολόγηση, τίτλους σπουδών και λοιπά μαθητικά θέματα.
10 Στην ειδική αγωγή.
11  Στη λειτουργία των τμημάτων Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης, Ενισχυτικής Διδασκαλίας και Φροντιστηριακών Τμημάτων ή Τμημάτων Υποδοχής.
12 Στο σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό, τις μαθητικές κοινότητες, τις πολιτιστικές εκδηλώσεις και τις Καινοτόμες Δράσεις των σχολείων.
13 Στην εκτίμηση των αναγκών των σχολικών μονάδων σε εκπ/κό προσωπικό κάθε φύσης και σχέσης εργασίας.
14 Στην μετεκπαίδευση και επιμόρφωση των εκπ/κών.
15 Στη διάθεση ή απόσπαση εκπ/κών για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου διδασκαλίας.
16 Στην ανάθεση υπερωριακής διδασκαλίας ή ανάθεση διδασκαλίας με ωριαία αντιμισθία.
17 Στη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης Δ/ντών και Υποδ/ντών σχολικών μονάδων και αναπληρωτών Δ/ντών, προσωρινών αναπληρωτών Δ/ντών, Υποδ/ντών καθώς και στην απαλλαγή από τα καθήκοντά τους.
18 Στην εποπτεία και έλεγχο των ιδιωτικών σχολικών μονάδων και φροντιστηρίων.
19 Στην τήρηση αρχείων δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων που καταργήθηκαν και στην έκδοση τίτλων σπουδών.
20 Στον εξοπλισμό των εργαστηρίων των σχολικών μονάδων και στην τήρηση των κανόνων ασφαλείας.