Χαιρετισμός του Δ/ντή Π.Ε. Ιωαννίνων

tzimasΜε  αίσθημα ευθύνης, αναλαμβάνω για δεύτερη φορά να υπηρετήσω από τη θέση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης τις εκπαιδευτικές ανάγκες του Νομού Ιωαννίνων και να συμβάλω  σε υλοποίηση στόχων  και τη βελτίωση της σχολικής καθημερινότητας  μαθητών και  εκπαιδευτικών.

Αντιλαμβανόμενοι την κοινωνική πραγματικότητα θα επιχειρήσουμε να δώσουμε λύσεις στα ποικίλα προβλήματα  που συνοδεύουν την εποχή της κρίσης και επηρεάζουν την καθημερινότητά μας στο χώρο της εκπαίδευσης.

Στον νέο αυτό κύκλο που ανοίγουμε σήμερα, το μέγεθος της ευθύνης και των προκλήσεων είναι πολλαπλάσιο και απαιτητικό. Αυτές τις ώρες που η πατρίδα μας και οι πολίτες της κάνουν μια υπερπροσπάθεια, εμείς όλοι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να δηλώσουμε το πιο μαχητικό και ανιδιοτελές «παρόν» για τα παιδιά του λαού για την ενίσχυση και ενδυνάμωση του δημόσιου σχολείου.

Με δυναμικές πρωτοβουλίες, με αμοιβαίο σεβασμό, με σύνθεση απόψεων, με ανοχή και διάλογο θα εργαστούμε για την ανάδειξη ενός περισσότερο «ανθρώπινου» προσώπου της διοίκησης, πέρα και μακριά από μικροσυμφέροντα, ιδεοληψίες και  έπαρση. Άλλωστε η γενικότερη φιλοσοφία της εκπαίδευσης εστιάζει στον άνθρωπο, στο μαθητή, στον εκπαιδευτικό αντιμετωπίζοντάς τους όχι ως έναν ακόμα «αριθμό», αλλά ως πρόσωπα με ανάγκες τις οποίες οφείλουμε να καλύπτουμε με αμεσότητα και αποτελεσματικότητα.

Αταλάντευτος στόχος μας, ήταν και θα συνεχίσει να είναι,  η χρηστή διοίκηση, βασιζόμενη στο αίσθημα δικαίου, στην αποφυγή δογματικών ερμηνειών και τη δημοκρατική διαχείριση με ισότητα, νομιμότητα και επιείκεια.

Σας καλώ και σας θέλω όλους μαζί «μάχιμους» για να αλλάξουμε πολλά από αυτά που αποτελούν τροχοπέδη στην πρόοδο, την ευημερία και την προκοπή. Βοηθήστε! Με στόχο ένα ταξίδι που θα αποδείξει στην πράξη ότι ο εκπαιδευτικός και η εκπαιδευτική διαδικασία θα είναι πάντα οι πρωταγωνιστές  της προσδοκίας για ένα καλύτερο μέλλον για τη νέα γενιά και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Κλείνοντας, επειδή  θεωρώ ότι «δεν υπάρχει τίποτε πιο τρομακτικά επικίνδυνο από τη στρατευμένη άγνοια…» προτείνω να πορευτούμε όλοι μαζί το δρόμο «…δίχως ψευδαισθήσεις μα και δίχως απογοήτευση».

Γρηγόρης  Ι.  Τζίμας

Δάσκαλος – ειδικός παιδαγωγός