ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ

και Ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία της πόλης των Ιωαννίνων

ΘΕΜΑ:

«Πρόγραμμα εορτασμού Εθνικής Επετείου 28ης Οκτωβρίου, από τα Δημόσια

και Ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία της πόλης των Ιωαννίνων»

Έχοντας υπόψη:

1. 1)Το Πρόγραμμα Εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 που έχει εκδοθεί από τον κ. Περιφερειάρχη Ηπείρου.
  2. 2)Την αριθ. Φ.24/8027/5-10-2012 εγκύκλιο της Δ/νσης Δ.Ε. Ιωαννίνων

α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Καθορίζουμε τα σχετικά με τη συμμετοχή των Δημοτικών Σχολείων Δημόσιων και Ιδιωτικών της πόλης των Ιωαννίνων στον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου ως εξής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Γενικός  σημαιοστολισμός  των   Εκπ/κών  Ιδρυμάτων από το πρωί της 26ης μέχρι της δύσης του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.

Οι εκδηλώσεις  για  τον Εορτασμό της  Εθνικής  Επετείου θα  γίνουν σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 4 των Π.Δ. 200 &  201/1998 (ΦΕΚ 161 τ. Α΄).

ΣΑΒΒΑΤΟ   27  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Φωταγώγηση πόλης, Δημόσιων   και    Δημοτικών Καταστημάτων τις βραδινές  ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου 2012.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

«ΚΑΛΠΑΚΕΙΑ 2012»

Εκδήλωση Μνήμης για τους πεσόντες του ΄40

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012(Χάνι Δελβινακίου)

6.15μ.μ.  Επιμνημόσυνη δέηση, κατάθεση στεφάνων, χαιρετισμοί  Περιφερειάρχη Ηπείρου & Δημάρχου Πωγωνίου, ομιλία, προβολή ιστορικού ντοκιμαντέρ

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012

6.15μ.μ.  Επιμνημόσυνη δέηση, προσκλητήριο νεκρών, κατάθεση στεφάνων, καλωσόρισμα   Δημάρχου Πωγωνίου, ομιλία.

7.15μ.μ   Αναπαράσταση της μάχης του Καλπακίου.

8.15μ.μ.  Συναυλία «Αφιέρωμα  στο Έπος του 1940», στο κλειστό Γυμναστήριο Καλπακίου.

ΚΥΡΙΑΚΗ   28  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ  10.30 :  Τέλεση   επίσημης   δοξολογίας   στον  Ιερό  Μητροπολιτικό Ναό του  Αγίου Αθανασίου.

Ομιλία του κ. Χρήστου Μαραζόπουλου, Σχολικού Συμβούλου Π.Ε. Φιλολόγων.

Παρακαλούνται οι κ.κ. Δ/ντές   των  Δημοτικών   Σχολείων   Δημόσιων και Ιδιωτικών και οι Δ/ντριες των Ν/γείων να παραστούν στη δοξολογία, μαζί με το διδακτικό προσωπικό τους και να καταλάβουν τη θέση που θα τους υποδειχθεί. Στο Ναό πρέπει να βρίσκονται μέχρι τις 10.15΄ το αργότερο.

Τα σχολεία θα ορίσουν εκπ/κό ο οποίος θα είναι υπεύθυνος να συνοδεύσει το  σημαιοφόρο και τους παραστάτες στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, απ’ όπου στις 10.00 π.μ. με την επίβλεψη του  κ. Αυδίκου Βασίλειου, Δ/ντή του 3ου Δ.Σ. Ιωαννίνων και τη φροντίδα του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Μητσόπουλου Κωνσταντίνου, θα μεταβούν στον Μητροπολιτικό Ναό, στο χώρο κατάθεσης  στεφάνων  και στο χώρο παρέλασης

ΩΡΑ 11.15:            Μετά τη δοξολογία οι σημαιοφόροι και  οι παραστάτες χωρίς καθυστέρηση, θα οδηγηθούν στο χώρο προ των Ηρώων Μπιζανομάχων, όπου θα γίνει   επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων.

Το στεφάνι για τα Δημόσια και Ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία της πόλης θα κατατεθεί με τη φροντίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Π.Ε.& Δ.Ε. Ηπείρου.

Στη συνέχεια οι σημαιοφόροι  θα οδηγηθούν   στο χώρο συγκέντρωσης  για την παρέλαση, συνοδεία των υπευθύνων εκπαιδευτικών για να πάρουν θέση  με τη σειρά που έχει καθοριστεί  με την αριθ. . Φ.24/8027/5-10-2012 εγκύκλιο της Δ/νσης Δ.Ε. Ιωαννίνων και συγκεκριμένα  στη 3η φάλαγγα και με τη σειρά:

Δημοτικά Σχολεία:  1ο,  3ο, 5ο, 7ο, 9ο, 11ο, 13ο, 19ο, 21ο, 27ο,  1ο Πειραματικό Ζ.Π.Α., 3o Μαρμάρων, 1ο Ανατολής, 3ο Ανατολής και Δ.Σ. Πεδινής.

Ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία: Εκπαιδευτήρια Όλγας Ντότη – Οικονόμου, Αρσάκειο και Γένεσις Εκπαιδευτήρια.

ΩΡΑ 12.00:            Παρέλαση στο χώρο μπροστά στο Διοικητήριο. Οι κ.κ Δ/ντές παρακαλούνται   να   ορίσουν   τους     εκπαιδευτικούς   λειτουργούς   για την τήρηση της τάξης στον τόπο συγκέντρωσης των μαθητών, πριν από την παρέλαση, καθώς επίσης και  σ’ όλες τις εμφανίσεις των  μαθητών και να καταβάλουν κάθε  δυνατή προσπάθεια, για την όσο   γίνεται καλύτερη εμφάνιση των τμημάτων των σχολείων.

Το γενικό πρόσταγμα στο μέρος που αφορά στην παρέλαση των Δημοτικών Σχολείων, Δημόσιων και Ιδιωτικών, αναθέτουμε  στον κ. Κωστούλα Παναγιώτη, Δ/ντή του 27ου Δ.Σ. Ιωαννίνων, μαζί με τις κ. Τσακανίκα Χρυσάνθη & Μπάτσου Αναστασία, καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής  και με βοηθούς τους εκπ/κούς λειτουργούς που θα οριστούν με πράξη των Δ.Σ.  που θα  παρελάσουν.

Ο   Δ/ΝΤΗΣ Π.Ε. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΗΣ